Vi niste jos registrovani - Kliknite ovde kako bi ste se besplatno registrovali!  
Reistrovanje ovde
Ova tema ima21 odgovora
ona je3.175 pregledana!
 Razne teme
VioletaDusanovac Offline

Pocasni clan

Poruke: 71

13.04.2008 02:31
Vlaski jezik Citat · Odgovor + Slika
Svi smo mi uglavnom vlajne i vlasi, zar ne? Sto ne negujemo malo na ovoj stranici nas jezik? Mislim da bi to bilo lepo. I da pokusavamo da sacuvamo nas jezik, jer neki zele da kazu da je to rumunski. Da dokazemo da je vlaski nas jezik i da ima svoju tradiciju i upotrebu!
Viki
Hanibal Offline

Gradjanin


Poruke: 261

14.04.2008 02:19
#2 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

I opet ja.
Ako si se imalo informisala,vlaski se jezik sastoji od ca.2600 svojih reci.Sve ostalo je pruzeto iz Srpskog ili Rumunskog.Ja kao i vecina nas ne znam da citam niti da pisem na vlaskom.I to samo zbog jedne sitnice: mi nemamo svoje pismo. Normalno,kad bi se rodio neki novi Vuk Karadzic(valjda znas ko je to,mislim on nema veze sa modom i crtanjem) i izmisli neku novu vlasku azbuku onda cemo i da pisemo na vlaskom. Za sada ostaje nam ovaj,prosti Srpski koji smo naucili u skoli.(neko manje,neko vise).Nemoj da me shvatis pogresno,ja sam ponositi Vlah i to svuda iskazujem.Vlaski jeste bio nas jezik i ostace.Sirimo i negujemo ga kroz medjusobne razgovore i prenosimo sa kolena na koleno. Ali ipak,mi nemamo pismo.

Hanibal ili za tebe Vojvoda Mirce a uskoro i njegov unuk Vlad Cepes.

VioletaDusanovac Offline

Pocasni clan

Poruke: 71

14.04.2008 20:17
#3 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

To je tacno i to znam i sama! Ali imas npr. od nasih udruzenja u Svedskoj casopis koji je na vlaskom - sa nasim recima i naravno ono sto treba na rumunskom ili srpskom i sasvim je ok. Dakle, iako ne postoji zvanicno pismo, mozemo raditi na tome da se te reci ocuvaju i kombinuju sa srpskim i rumunksim. Ali zasto bi nase reci koje imamo pale u zaborav.
Mrzim taj muski sovinizam da moras biti u pravu i ako nisi!
I umesto da podrzis nesto, trazis samo sukob. Steta.
Viki

Hanibal Offline

Gradjanin


Poruke: 261

14.04.2008 21:42
#4 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

Jeste.Vorba Noastre. Interesantne novine...

xXx
Poruke:

22.04.2008 07:44
#5 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

Interesantne diskusije se voden na ovakvim mestima! Ljudi umiru od gladi a vi se zamarate nepotrebnim stvarima! Ja sam isto Vlah, ali kao i svi ostali Vlasi zivim na teritotiji Srbije i legitimisem se srpskim dokumentama! Neke stvari mi nikako niu jasne: otisli ste tamo u 3 pm ... po inostranstvu, i zelite da vodite politiku, kako ce nama biti ovde ... ili? Da necete pored vlaskog pisma da se jos i pridruzite la DAMBRU pa da trazite "VLJASKU REPUBLJIK"

Dusanovac
Poruke:

23.04.2008 02:31
#6 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

ti iznad, i ja sam u srbiji i svakakao podrzavam vlaski jezik. sta pljujes bre covece! idi u neku od partija desnice pa budi srbin takav kakav si i ponosan na to! ja sam ponosan vlah sa sprskim pasosem. i postujem nas jezik i apsolutno podrzavam ideju da se radi na ocuvanju jezika. a oko gladovanja, ako ti gladujes, ja ne gladujem. zadovoljan? i ne lupaj da gladujes. ako gladujes, otkud ti pare za kompjuter i internet. nije ovo polje za propagandu nacionalista vec za ocuvanje jedne kulture i jezika.
izvainjavam se svima, ali nerviraju me neki kao ovaj xxx gore. bre covece!

Hanibal Offline

Gradjanin


Poruke: 261

23.04.2008 06:41
#7 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

Niti mi promovisemo vlasku stranku,niti sam ja licno pristalica nekakvih odvajanja. Ako nisi primetio "Triple X" to je bila mala doza sarkazma. To sto smo otisli u 3PM, pa i ti bi otisao da ti se pruzila sansa. A posto si grlat,pozeleo bih ti da bar godinu dana zivis nasim zivotima.Ovde smo stranci,a tu ovce za sisanje ili sto bi rekli óni koji su slicni tebi"usrani gastarbajteri". Mi bar pokusavamo doci na neku ideju i spremni smo da te ideje sprovedemo u delo.Ako si spreman da nam pomognes,prikljuci se.Jer te ideje ili dela ce upravo tebi mozda vise koristiti,jer ti zivis u selu i "umires od gladi".A za tvoju informaciju i ja se legitimisem srpskim dokumentima. Oni stvarno ovde imaju neku vrednost.I ambasada,pri izdavanju istih,nama veoma izlazi u susret.Mislim,toliko su prijatni prema nama da cemo do kraja svi uzeti tudja drzavljanstva. Taj nas patriotizam nas kosta mnogo.Sredjivanja viza,radnih papira...Ali zelja mi je da takvi kao ti(xxx) dodju i licno se uvere. Razmisli malo o svemu tome.
Pozdrav,Hanibal

xXx
Poruke:

23.04.2008 07:47
#8 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

"Dusanovac" nemoj da se palis ko baba na penziju!Ali u tvome tekstu, zar nisi primetio da ima malo vise kontradikcije!Da ti obrazlozim: kazes da hoce da ocuvas jenu kulturu i jezik, a briga te dali drugi gladuju ili ne!!! Interesantna tacka gledanja, zar ne? Samo za tebe, da se vratimo na temu: kazi mi sta si ti: koju kulturu imas, sta hoces da ocuvas?? Ti si pravoslavac, koji ima srpski pasos a prica vlaski - nesto to bas i ne pase sa kullturom Vlaha (informisi se i sam sta). Dobro da mi neki nebi posle opet prebacili da ovo nije mesto za propagandu. Da bi se ta kultura i jezik sacuvali, nije dovoljno samo da mlatis prste na tastaturi i pises po forumimma. Kultura i jezik se prenosi sa kolena na koleno, ali ocigledno da vecina nasih mestana imaju meniskus, jer kao sto i sam znas, u julu i avgustu u centru sele "LA SPOMENIK" vlada koji jezik, "SVABSKI" pitaj se sano ko je za to kriv!
Hanibale, samo cisto informativno - sve to sto si mi obrazlozio je meni poznato! Nisam ja dole, isto sam u 3PM, ali kada vec diskusujem o takvim temama, onda se postavljam u kozi onih dole, jer oni su tamo 52 nedelja ja i ti samo 5 nedelja! I nemoj da mi pricas bajkice, kada bi ti toliko lose bilo tu gde jesi, sto se nebi vratio u selu, tu te nebi niko sisisao! I jos nesto od sivh ovih ovde, mozda si jedano koji bolje barata srbskim jezikom, cak ga i cesce koristis nego vlaski, bese sa decom pricas vlaski, ma jok ipak srbski - u redu je to! :-)
Ali ti si i jedini ko je shvatio da je vlaski jezik, jezik bez pisma i problem je u tome da nikad nece ni imati! Jer kao sto si i sam spomenuo sa 2600 reci (ako ih i toliko ima) je teko nesto poceti!

Pitam se samo, posto je ovo forum "VLASKI JEZIK" - sto svi pisu na srpskom! Hmmm, ipak je to samo prosipanje iz supljeg u prazno!


I ti Dusanovac nemoj tako brzo da se nerviras-to utice na lepotu - ipak je ovo samo forum, to znaci pocetak, videcu te kada bude dosla akcija! :-))))))


To bi bilo od mene: - zato je svako odgovaranje, gubljenje vremena! Necu vise visiti na forumu, idem nesto prakticno da radim za ocuvanje kulture i jezika, za razliku od "Dusanovca"!! :-))

Razmislite samo, krivci smo sami, sacuvajte ono sto imamo, vise na i nije potrebno!!


Pozdrav za sve, a najveci za tebe Hanibale-ti si OK!

VioletaDusanovac Offline

Pocasni clan

Poruke: 71

23.04.2008 22:36
#9 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

Ti xxx si spoj nekulture i neobrazovanja. Ako je ovo tvoj nivo zivi sretan sa tim. I gladuj, jer takvi koji na taj nacin gladuju kao ti me nije zao. Intelektualno obrazovanje i gladovanje idu zajedno, ako nisi znao. Dakle i treba gladovati ako radis nesto na intelektualnom razvoju sebe, drustva, naroda i sredine.
Viki

Hanibal Offline

Gradjanin


Poruke: 261

24.04.2008 06:21
#10 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

Dobro je da si bar ti kulturna. I cudo,u ovom prilogu nisi koristila rec "sovinista". Bravo. Naucila si neku novu rec?

VioletaDusanovac Offline

Pocasni clan

Poruke: 71

24.04.2008 11:16
#11 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

Da je neko muski sovinista treba da ispuni te kvalitete. A ti dobro znas ko je ovde muski sovinista.
Viki

dejo Offline

Pocasni clan

Poruke: 59

01.05.2008 16:03
#12 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika
E vas dvoje nemoj da vam cupam usi,cim vas covek pusti malo nasamo vi se odmah hvatate za kosu,he,he...........
xXx
Poruke:

09.05.2008 09:12
#13 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

E bas ste me ono pravo nasmejali!!!
Ti "VioletaDusanovac", da sam na tvom mestu, ja bi korisnicko ime promenila na "IntelektualkaDusanovac" - bolje ti cuci!!!!
Za razliku od mene vidim da si ti veoma obrazovana (samo onako, cisto informativno: Obrazovanje nije staviti obraz uz obraz). Samo jedan citat od tebe:"jer takvi koji na taj nacin gladuju kao ti me nije zao".

A sto se tebe dejo tice i tog tvog prava, pa zar nismo mi demokratska drzava!?? Ili bi trebalo tebi da urucim neku molbu, da bi ovde pisao?! Zamolio bih te da ne vredas i pretis, jer ako nisi znao, svaki stap ima dva kraja!!!! - i nemoj opet odmah da se primis!!! Cika Velja se samo sali!!

A i ovo nije forum za to, koliko ja vidim gore pise "VLASKI JEZIK"!!

Somo jedno pitanje bi jos dodao: Hocete, da radite na ocuvanju vlaskog jezika, a kako pricate sa decom??

Pozdrav za sve ljde dobre volje i bez zlih namera


Insajder Offline

Pocasni clan

Poruke: 68

15.05.2008 23:27
#14 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika


Ma dajte ljudi, sta prihvatate sve odmah k srcu.
Svako ima pravo na svoje misljenje. UZIVAJTE U TOME

co.rs
Poruke:

19.05.2008 18:35
#15 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

a sto se spomenika tice ,kad nije jul i avgust prica se vlaski!
!!! ja pricam vlaski svuda i boli me k**** sta misle ove komunjare sto izigravaju neke srbende

D+D Offline

Gradjanin


Poruke: 440

21.05.2008 05:19
#16 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

Mnogo se " prasine " podiglo oko teme " Vlaski jezik " . Bilo je dosta takmicarskog duha u dosadasnjim prilozima . Svi smo na neki nacin pokusali da na izrazito " Vlaski nacin " pokazemo da da smo " veci Vlasi jedan od drugoga" .
Opste je poznata cinjenica , da svaki pripadnik ove grupacije, bilo gde da se nalazi , na bilo kojoj geografskoj sirini, da li smo iz Podudavlja, Pomoravlja , sa Homolja, iz Banata, Makedonije ,ili Evrope , nece nikad da se odrekne prefixa " Vlah " , i uvek ce biti ponosan na svoju pripadnost, i u nasem slucaju Srpsku narodnost. Licno mislim da nije potrebno da se uopste vodi diskusija o tome , da li smo veci Srbi ili Vlasi, isto smo i " Jedno i Drugo" .
Sto se tice diskusije oko " jezika " kojim govorimo - situacija se komlikuje : Prvo - autor je osvanuo temu "Vlaski jezik" pod naslovom " O sajtu " , sto prestavlja krsenje pravila ponasanja na forumu. Drugo : Sada kada je administrator prebacio temu pod "Razno" - nekoliko reci o tome iako u potpunosti delim misljenje sa gospodinom " xXx " da smo imali da se bavimo precim temama nego ovom.
Ovo moje misljenje opravdavam upozoravanjem " nekih " profesesora iz Nemacke .
Autor teme i neki sagovornici su dali predlog da sacuvamo "Vlaski jezik" na ovim stranicama. Po njima , Vlaski jezik, je neka vrsta, " papazjanije " , malo Srpski - malo Rumunski , dobro promuckas i dobijes, ono , sto nisu ni znali da napisu na jeziku nastalog iz tog " koktela " .
Nazalost, ni u jednom prilogu, do danas , nisam video ni jednu - jedinu rec, koju su oni napisali i sacuvali na ovim stranicama kao " Vlasku rec " .
Takav nacin sacuvanje jezika je dobio pristalice i od nekih, po njima, antropologa iz Negotina .
Mislim da se ne treba upustiti u diskusije koje dovoljno ne poznajemo i da pricamo bilo sta . Vlaski jezik je jedna grana u nauci o jeziku. To nije " Naivno slikarstvo " pa vucemo cetkicu po platnu onako kako mi mislimo , ili onako kako nam je, neki drugi rekao . Diskusiju o Vlaskom jeziku , bez izazivanja nekih polemika, mogu je voditi samo antropolozi, etnolozi, kao sto su
Paun Durlic iz Rudne Glave etnolog u Majdanpeku , ili Milos Marijanovic iz Male Kamenice, doktor nauka o jeziku na Fakultetu u Novom Sadu i drugi profesori koji poznaju ovu granu nauke.
Svi mi znamo sa "osnovnim znanjem" da je "Vlaski jezik" Srpski naziv za nas jezik.Ako napisemo kako se " Nas jezik " zove na " Vlaskom " - sigurno cemo probuditi neke nazionalne tenzije, ili probuditi paznju nekom dobrom Rumunskom novinaru koji jedva ceka takve izjave za drugaciju viziju podela teritorija na ovim geografskim sirinama .

U diskusijama o "Vlaskom jeziku" , doslo je do konrontacija misljena medju sagovornicima . Nastale , su neke direktne male uvrede i pretnje, sto je strogo zabranjeno na jednom forumu .
Molimo cenjene korisnike foruma da stisaju svoja osecanja , i da postuju jedan drugome misljenja. Svaka diskusija je dobrodosla na forumu , i svaki nacin misljenja .
Nesto vise o "Osnovnim pravilima ponasanja na Forumu" u iducem prilogu pod naslovom ,
" O sajtu " .

D+D

komsija
Poruke:

22.05.2008 23:28
#17 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

xxx nerazumem te imas aus.drzavljastvo a raspravlas o Srbiji pusti nas, mi koji zivimo tamo znamo i sta smo i koji smo a to sto su te tvoji vaspitali da si komunjara hvala im.A da umalo da zaboravim da se zahvalim tvojima sto su bili uz nas SPS i dali nesebican doprinos u sveobuhvatnoj pobedi.Nemoj da zaboravljas da preko nas i nas SPS si u Austriji

Insajder Offline

Pocasni clan

Poruke: 68

23.05.2008 00:38
#18 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

Znaci ljudi,MIR.psstt
smirimo tenzije

Hanibal Offline

Gradjanin


Poruke: 261

23.05.2008 18:52
#19 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika
I opet politika tamo gde joj mesto nije.
Gost
Poruke:

28.02.2009 17:27
#20 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika

SVAKA IFORMACIJA DONOSI PREDNOST !

KOJI JE VLAŠKI JEZIK

Vlaški jezik je preporodan Latinski kako u govoru tako i u gramatici, zbog ne poznavanja nečega dolazi do nerazumevanja i napominjem da nije greh voleti svoj narod, jer i mali narodi imaju svoju elitu . Iz današnjeg Prahova-Decebalum ,od 600g nove ere čuva se jedno pismo u Rimu-Roma pisano na 7 jezika. isto se čuva pismo iz Gamzigrada o lečenju Valerija, pokome se vidi da su ljudi još u ono vreme na ovoj teritoriji upotrebljavali čak 7 jezika.Imperator TRAJAN 105god nove ere, popeo se na brdo kod Dušanovca i pogledao svoj dvor u Prahovu gde je rekao,MAGNUM EST STARE I DANUBE RIPA, što bi navlaškom značilo, MARETIE IE SA STAI SUPT ARIPEA DUNARII, ŽALOSNO JE GOVORITI JEDAN JEZIK A NEZNATI GA ČITATI I PISATI,da bi se razumeli sa Evropom potreban vam je jezik Evrope Rumunski jezik je jezik Evrope. Oni koji kažu da Vlasi nemaju azbuku-molio bih da se malo pozabave istorijom i da vide otkada Srbi imaju azbuku i dali znaju za Čirila i Metodija, i oni su Vlasi i šta su oni doprineli Srbskoj azbuci.

aurel369 Offline



Poruke: 24

04.03.2009 16:11
#21 RE: Vlaski jezik Citat · Odgovor + Slika

nadjite knigu "romanii din nord-estul serbiei intre ani 1804-1948" od drgise kostandinovica -traian iz kladova.salutare

Ubacene slike:
IMG_7369.jpg  
aurel369 Offline



Poruke: 24

06.03.2009 18:21
#22 RE: VLASKI JEZIK Citat · Odgovor + Slika
NE RAZUMEM NEKE LJUDE ,ISPADA PO NJIMA DA JE BITI ONO STO JESI GREH ,NIJE GREH PRCATI SVOJ MATERNJI JEZIK ,I CUVATI GA OD takvih "kad su oni meni rekli da sam vla ,meni nije smetalo ,kad JA kazem DA sam VLA njima smeta.pitanje sto?
 Skok  
www.DUSANOVAC.Net' web statistic
Xobor Xobor Forum Software
Einfach ein eigenes Forum erstellen
Datenschutz