Vi niste jos registrovani - Kliknite ovde kako bi ste se besplatno registrovali!  
Reistrovanje ovde
Ova tema ima9 odgovora
ona je750 pregledana!
 Pozitvni predlozi za unapredjenje naseg Dusanovca
D+D Offline

Gradjanin


Poruke: 440

13.04.2008 05:42
Ne - Vladina organizacija Citat · Odgovor + Slika

Ovakva organizacija nasih gradjana u Becu, ili neka druga slicna, je za sada jedino pouzdano sredstvo - jedini " adut" preko koga se moze delovati u realizaciji bilo krog projekta nasoih gradjana - "vezani" iskljucivo za nase selo.

Ako napravimo analizu dosadasnjih diskusija, videcemo da skoro kroz sve diskusije , pozitivne ili negativne, o konkretnim predlozima, provlaci uvek jedno isto : " Nezahvalno optuzivanje neke proslosti - neke lokalne vlade zastarelog shvatanja, nekih " Drugih " odgovorni za" Danas".
Hteli Vi ili ne - realnost je sasvim drugacija:
Opste je poznato da je vrhunac stvaralacke sposobnosi , tj. aktivnosti ,coveka ili zene, izmedju 20 i 45 godina . Svi pogledi su upereni u Vas - mlade ljude iz Dijaspore.
Realno pitanje: Sta ste Vi uradili za "dobrobit" Vaseg sela, sta ste uradili da obelezite Vase vreme,za buduca pokolenja .
" Kolateralna greska" - bez ikakve grize savesti kritikuju se nezahvalno roditelji, dedovi . Iz vasih diskusija : Nezaboravni susreti sela , cuvenih igranaka, u Domu "kulture" nekada, kada su "Oni"za vreme "Njega" imali izmedju 20 i 45 godina, a Vi ste bili pioniri .
Taj isti dom se "Onda" caklio, kao i skolski stadion. Danas je za Vas taj isti dom, dom "nekulture", imate iste godine kao i "Oni " onda , a Vasa deca pioniri. Grozne slike doma i stadiona su "Danas" . Sta ste uradili za njihovo odrzavanje ?

Pre par dana doslo je do konkretizacije nekih resenja za realizaciju problema "Deponije" .Jedan sagovornik "Violeta" je ponudila konkretnu pomoc , da se raspita
u opstinu za odlican predlog "Han.... , po ugleduna sela Jabukovca.
Kada su vec pocele da se naziru obaveze - sa reci na delo - projekat je potpuno zamrznut. Pocele su diskusije o drugim problemima i nekim "banalnim pitanjima".
Potrebno je diskutovati o svim problemima ali ne treba zanemariti primarne i one koji su bili blizu realizacije.

U dosadasnjim diskusijama mnogo se kritikovala nesposobnost lokalne vlasti naseg sela.Za par nedelja bice glasanje , imate sve mogucnosti za promenu , ukoliko smatrate da ne valjaju " stara postava " promenite - glasajte za naprednije, modernije - samo glasajte .

Savetujem sve ukucane kuce "Velikog Cezara" da ozbiljno razmisljaju o mogucnosti stvaranja jedne legalne organizacije nasih gradjana sela Dusanovca u Wijenu - moze to biti i klub sela Dusanovca . Mnoga sela iz Kladovskog okruga imaju takve ustanove u Holandiji i Danskoj jer su oni najzastupljeniji na tim geografskim sirinama . Skoro sva pitanja vezana za selo resavaju uspesno iz Dijaspore.

Ovo sdu bili moji subjektivni pogledi na dosadasnji rad u vezi problema sela Dusanovca. Apelujem na sve clanove naseg sajta da aktivno ucestvuju u svim diskusijama, na forumu . Zajedno znamo mnogo vise . Samo zajednicki mozemo doci do nekih pozitivnih resenja i promena.



VioletaDusanovac Offline

Pocasni clan

Poruke: 71

13.04.2008 12:05
#2 RE: Ne - Vladina organizacija Citat · Odgovor + Slika

Prihvatam, ali kranje ozbiljno, znate svi koji su moji uslovi:
1. Da ukljucimo u to nasu dragu Mate i da bude sefica toga. Ona sa svojim iskustvom iz mode i umetnosti sigurno moze puno pomoci. I oko nalazenja para. Najbolje je da joj neko uputi poziv.
2. Da imamo ravnopravni broj zena i muskaraca. Ne zelim da to bude musko sovinisticko udruzenje.
Pozdrav
Viki

Posmatrac
Poruke:

13.04.2008 15:54
#3 RE: Ne - Vladina organizacija Citat · Odgovor + Slika
Postovani D+D, slazem se sa vasim predlogom o stvaranju nevladine organizacije.
Vi sjedne strane amnestirate los rad prethodnih saziva MZ time sto direktno optuzejete mlade koji za
selo nista ne rade.
Kontradiktornost.Cemu onda nevladina organizacija za pomoc sela,ako po Vasem misljenju MZ radi kako treba?

U dosadasnjim diskusijama mnogo se kritikovala nesposobnost lokalne vlasti naseg sela.Za par nedelja bice glasanje , imate sve mogucnosti za promenu , ukoliko smatrate da ne valjaju " stara postava " promenite - glasajte za naprednije, modernije - samo glasajte .

Glasanje su PARLAMENTARNI I LOKALNI,nemaju veze sa SAVETOM MZ.Toliko o tome
Jedno pitanje: kada ste vi,vasa deca, zadnji put glasali, uradili nesto pozitivno za selo? (samo pitanje,nista direktno)

Primetila sam na ovom sajtu saziv danasnjeg saveta mesne zajednice.Pogledajte pod ,,O Dusanovcu>>>Mesna zajednica,, pa vi
meni sad prijateljski kazite dal su ti ljudi po vama stvarno sposobni da vode selo?
Nemojte sad da kazete da je to volja vecine.
Spostovanjem
D+D Offline

Gradjanin


Poruke: 440

16.04.2008 06:13
#4 RE: Ne - Vladina organizacija Citat · Odgovor + Slika

Dobro posmatrano ! Komentar:
Kamo srece da je bilo jos dvadesetak komentara, kao Vas . Onda bi rekli : Bravo uspeli smo da medijskom kampanjom, pobudimo zainteresovanost mladih . "Pronasli" se da se radi o njima .
Upravo ta neaktivnost, neaktivnost, i samih clanova naseg sajta , o vaznim pitanjima , za koje postoje urgentnost, navela su me da osnovu nekoliko uzoraka Vasih priloga napravim analizu istih i prokomentarisemo zajedno.
Kritike koje su proizilasle iz ove analize su takve kakve jesu. One su realne - i predstavljaju vise konstataciju nego kritike.
Uveravam Vas da je bilo koje strucno lice- politolog, napravio analizu dosao bi do istih zakljucka. Pokusajte da budete samokriticni - delicemo isto misljenje.
Za mene Vasa reakcija je veoma pozitivna. Vi prestavljate "uzorak" mladih, onih , od kojih se danas najvise trazi. Vi ste predstavnik naprednih snaga - Vi ste kreatori buducnosti za Vasa pokolenja.
Vasa reakcija predstavlja jos jedan dokaz, da mediskom kampanjom preko foruma, mozemo efikasno probuditi svest svakoga, da pozitivno ucestvuju u resavanju mnogih problema vezani za nase selu - naravno u granicama realne mogucnosti svakog pojedinca.

Vasa direktna pitanja su interesantna i pokusacu da Vam odgovorim - iskreno i realno, i kao i uvek pretvoriti ista u "neku vrstu" pedagogije.
Nisam nikada "preleteo" jedan komentar, procitao sam svaki , pokusavajuci da saznam sta je sagovornik hteo da kaze, da li je pisao samo da napise nesto, ili je realno pristupio resavanju zajednickih problema. Bilo ih je i jednih i drugih.
Ja cu navesti neke, koje su manje vise postali "refren" skoro u svim temama na forumu. Nisam ih birao - oni su mi najblizi stranici gde pisem.
" ... moramo naci krivca - krivi su oni koji su decenijama vladali selom " , "...dajte ljudi nemojte da mlatimo praznu slamu - i mi da smo na takvim mestima i mi bi bili isti ", "... dzabe nama predlozi kad nema ko da ih realizuju " itd . itd.
Svi ovi komentari nemaju nikakvu realnu bazu :
Prvi komentar se direktno odnosi na moju generaciju i mozda na generaciju Vasih oceva ili dedova.
Da povezem pojmove:
Oni su vam napravili dom kulture, oni su Vam napravili omladinske prostorije - citaonica - sala za televiziju . Citaonica je posedovala vise od 1000 knjiga, 71. godine obnovio sam 20 garnirure saha - Ja sam ih licno kupio iz omladinskog budjeta . Bio sam 6 godina predsednik omladine. Nismo imali nikakve resurse - ali smo organizovali igranke - pozorisne prestave - flolklor - lutrija. Isli smo u svim okolnim selima naplacivali ulaznice - akcija berba kukuruzuza kod takozv. "ekonomije" da bi mogli da kupimo sportske i druge rekvizite , sve sto nam je bilo potrebno . Na odrzavanju svega sto smo imali radili smo Mi i nasi roditelji - ali svako je zalozio svoj trud za izgradnju sela.Napravite i vi nesto, da zabelizite Vase vreme.
Mesna zajednica kao i danas skoro da nije imala nikakve dotacije. I da je htela nije mogla da nam pomogne - finansiski.
Ova informacija bi bila odprilike odgovor anonimnom " Posmatracu" , na pitanje: sta sam ja radio nesto za selo kad sam bio "Neko" . A sta sam uradio danas - odgovor je - Koga jos vidite na ovim stranicama - kao ja. Sta su uradila moja deca - Moja deca su isti kao i Vi - mladi ljudi - danas . Malo igre recima ali smo se sporazumeli.
Opravdanje moje konstatacije proizilaze iz cinjenice gornjih navedenih komentara . Iz nijednog komentara ne vidi se nikakva volja ili konkretna aktivnost za promene.
Vi ste omladina koja je puno naprednija od Vasih vrsnjaka pre 20 godina . Vi ste gospodari informatike - buducnosti . Imate sve uslove za promene . Zbog cema bi Vama , koji ste ", Neko i Nesto " danas , uvek neka - proslost - bio "kamen spoticanja" vasoj aktivnosti u kreiranju buducnosti. Ukoliko cete uvek iskoristiti pproslost kao takvu - doci ce do efekta " Bumerang".

Trazili ste od mene neku procenu o sposobnosti aktuelne postave clanova mesne zajednice. Neposteno bi bilo od mene za bilo kakvu procenu , jer posnajem neke od njih samo kao dobre domacine.
Moje misljenje je da ne treba ignorisati te ljude - na kraju krajeva - i njima odgovara da selo izgleda lepo. Treba uspostaviti dijalog. Ali treba da imamo jedan "adut" u rukama - formulisane zelje sta hocemo . Ukoliko bi odbacili nase zahteve tek onda bi mogli da stvorimo neku prestavu o njima da li su sposobni da "Vode" nase selo ili ne .
Ima jos nesto . Nisu oni neogranicene vlasti . Moze vecina ,a to je dijaspora, da ih opozove i smeni . Svaki projekat izgradnje "necega" za drustvene potrebe , koje nisje finansirano iz opstinskog budjeta - je dobrodosao - postaje primamljivo za presednika opstine - jer posle toga nailaze "lancane" pohvale, i sam projekat prelazi u resurse opstine- iako ste ga vi finansirali opstina postaje vlasnik - zakonska odredba.Zbog toga ce predsednik opstine usloviti prisnu saradnju mesne zajednice sa asocijacijom.
Ja sam dao predlog da se stvori takva asocijacija - jer danas jedino dijaspora moze finansirati takve projeke - naravno uz postovanje realnih mocnusti svakoga iz dijaspore.

Sto se tice glasanja : Idemo na sva glasanja u Strazburgu u konzulatu - sad za koga - nije vazno - ali glasamo.

S obzirom da je savet mesne zajednice vecinom "produzena ruka" lokalnih vlasti sugerirao sam da glasate i promenite staru postavu - u globalnom smislu.

"Posmatrac" ! Bilo mi je drago da razgovaram sa Vama . Posmatrajte cesce . Mozda ce i ovi "Nasi" da se aktiviraju i ozbiljnim diskusijama pomognu resavanju problema.

Zajedno smo jaci! D+D

Hanibal Offline

Gradjanin


Poruke: 261

17.04.2008 01:03
#5 RE: Ne - Vladina organizacija Citat · Odgovor + Slika

Krajem 80-ih je tadasnja omladinska zajednica pokrenula niz projekata. Napravili smo par radnih akcija kako bi dosli do finansijskih sredstava da sebi omogucimo odredjene prostorije.Citaonica je tada vec bila srusena da bi ustupila mesto sadasnjem domu(ne)kulture.Dodeljena nam je na koriscenje dobro poznata zadruga,ili za malo mladje generacije, ono ruglo koje smo do pre par godina imali u centru sela. Mi smo to marljivo,i zajednickim snagama izrenovirali,uredili i napravili sebi kakvo takvo utociste.Ideja je bila da izlazimo u svom selu,da ne bi lutali okolo.Sve je to bilo dobro,dok se nismo odlucili na tadasnji i za nas jedan od najvaznijih projekata gde bi zaradili najvise para.To je bilo ciscenje kompletnog korova oko IHP Prahovo.Mozda sada to vama zvuci banalno,ali nas bi to iscupalo iz krize. Mi smo to odradili.Pare su stigle.Na nasu zalost,u MZ.Na svako nase pitanje,sta je sa tim sredstvima,odgovaralo se nabusito. Bukvalno bili smo iskorisceni kao gratis radna snaga. Nase glavesine su od nas napravile smejuriju.Bili smo deca,po 15-16 god. I znam da je dosta nas sa ovoga foruma ucestvovalo u tome.Uzput smo porusili i jednu kucu u Mihajlovcu i vlasnik te kuce je u znak zahvalnosti nama dao sve cigle koje su mogle da se ponovo upotrebe. Taj materijal smo traktorima preneli za Dusanovac i od njega je to leto jednoj porodici zapoceta kuca. Ali vratimo se na IHP. Niko do dan danas ne zna sta je bilo sa tim parama.Znamo samo da se mnogo slavilo posle toga.Kada smo poceli da vrsimo pritisak na tadasnju vlast po pitanju tih sredstava oni su nam uzvratili time sto su nam oduzeli i tu jednu bednu prostoriju.Predsednik omladine je dao otkaz u znak protesta,a oni su to nase mesto za druzenje iznajmili Badzi da u njoj otvori bircuz u kojemu bi se kartali luzeri i opijali tadasnja radna snaga iz "bratske"nam Rumunije. Da ne bih duzio,ispali smo dupli volovi i konji za vucu. Pripadam onoj generaciji koja je kopala temelje i za novu skolu.I koja je aktivno ucestvovala u njenoj izgradnji. Cisto zelim da vam docaram koja je tada sloga vladala medju omladinom. Medjutim svaki put smo bili dobri samo za posao,a sve nase ideje su po "njima" bile lose,skupe i neostvarljive. Verujte mi, mogle su da se realizuju.MI SMO TO MOGLI. Tragedija je sto ,verovali ili ne,ta ista ekipa,sa kojim clanom manje(pokojnici) i dan danas vuce konce iz pozadine.Ovo na vlasti nas licno ne treba da interesuje, oni iza paravana su interesantniji.A medju nama su.Svakoga dana kada smo u selu pozdravljamo ih i pitamo za zdravlje. Sada cu vam,pomalo neuk,postaviti jedno pitanje: Zasto su ponisteni prvobitni izbori,kada je pobedila sadasnja opzicija? Zasto su ti "izbori" (citaj-farsa)ponavljani dok tamo gore nisu dosli podobni. Kako cemo mi da objasnimo sada vec svojoj deci da im selo vodi ekipa koja je polupismena? Gospodo,ne zavaravajmo se,oni ce uvek biti prisutni.Nisam izgubio volju,to nikako,ali...

VioletaDusanovac Offline

Pocasni clan

Poruke: 71

17.04.2008 13:39
#6 RE: Ne - Vladina organizacija Citat · Odgovor + Slika
Slazem se. Ali zasto nas nekoli koji su ovde u Becu nebi napravili grupu i napravimo jedan sastanak u selu kada smo dole sa ciljem organizacija sela, sredjivanje problema i slicno. Ne mora sve da ide preko formalne vlasti, uostalom mozemo pokrenuti i akciju smene rukovodstva u MZ. Naravno imamo demokratske izbore, ali da vidimo ko ce pobediti na loklanim. I kako sam vec vise puta istakla, iako znam da to tebe nervira "Hanibal", bilo bi dobro ukjluciti u pricu koja ima sjajne politicke kontakte i zna puno ljudi u Srbiji od uticaja. Dakle ona da bude na neki nacin "vodja grupe" zajedno sa tobom. Moze?
Viki
D+D Offline

Gradjanin


Poruke: 440

18.04.2008 11:14
#7 RE: Ne - Vladina organizacija Citat · Odgovor + Slika

Odgovor komentaru gospodina "Han... " :
Vas komentar je odlican i on treba probuditi paznju i ostalim naprednim omadincima Vase generacije i generacije iza Vas . Treba govoriti i masovno " dizati prasinu " oko bilo cega sto smatrate da je nepravda.
Vi ste "Onda" napravili nekoliko humanih akcija . Bilo je negativnih faktora koji su Vas sprecili da ostvarite "Vase" toliko zeljene ciljeve . Neko "drugi" je iskoristio vas dobrovoljni rad itd. itd.
Ti negativni "faktori" su postojali odavno - i postojace uvek. Postupci protivu takvih negativnih "faktora" se mogu pokrenuti i resiti pozitivno ili negativno , iskljucivo u realnom vremenu .
Iz mog komentara i Vaseg, mislim da mozemo doci do jednog zakljucka :
Negativna proslost ne moze nikada biti " kocnica" ostvarenja Vasih projekata, sto ste stavili ili sto cete staviti na dnevnom redu na ovim stranicama .
Vremena se menjaju :
Mozda onda niste imali nikakve mogucnosti da se borite protiv " Virusa ", tj onih koji sprecavaju na jedan ili drugi nacin bilo koji napredak - danas imate - veoma efikasan anti virus - a to je medijska kampanja - "Vas Forum" . Informatika je " Kraljica buducnosti". Iskoristite je do " ja...", sto bi rekli mladi ljudi.
U danasnje vreme saradnja sa opstinskim vlastima je omogucena preko Interneta. Mnogo pristupacna licnost, koja efikasno saradjuje sa Dijasporom, je "Radmila Gerov" - mozete direktno da je kontaktirate na Negotinskom forumu. To je "Dama" koja sigurno nece baciti Vas razgovor u zaboravu ili kosu.
Jedno upozorenje : Primecuje se da i dalje "neke" osobe izlazu svoje neozbiljne priloge - pisu samo da bi pisali, ili samo da njihova imena pokriju svaki naslov - na svim stranicama foruma, gde se tretiraju ozbiljni i konkretni problemi naseg sela . U samom je interesu osobe, da promeni "svoj stil" , da ne bi razgovarala sama sa sobom - u buduce.

Moj komentar se nalazi iza priloga gospodina " Han... . On se zavrsava i dopunjuje jednu lepu recenicu Istog gospodina, koju sa puno razloga mozemo koristiti kao "refren" , ili je nadograditi kao pricu , vezana za istu temu :

" Gospodo, ne zavaravajmo se, oni ce uvek biti prisutni. Nisam izgubio volju , to nikako, ali..." ? Potrebna nam je pomoc, svakog pojedinca, da aktivnim ucescem u diskusijama - na osnovu realne mogucnosti svakoga - ko koliko moze, " podignemo prasinu " oko svake , istinite , negativne pojave, i iskorenimo kao takvu , na putu ka realizaciji nasih projekta . .....




net
Poruke:

18.04.2008 12:00
#8 RE: Ne - Vladina organizacija Citat · Odgovor + Slika

Veliki pozdrav za Hanibal-a! Sve sto si opisivao od 80-ih na ovamo potpuno je tacno i ucesnik sam tadashjih radnih akcija IHP.....itd.

Gost
Poruke:

28.02.2009 09:30
#9 RE: Ne - Vladina organizacija Citat · Odgovor + Slika

O UREĐENJU DUŠANOVCA-GEANOVE
Povodom uređenja mesne zajednice mesta Dušanovac-Geanova kod Negotina, rekao bih sledeče, u mesnoj zajednici Dušanovca su odabrani i najsposobniji ljudi, nažalost oni su samo 3,pase odluke koje se donesu u mesnoj zajednici ostvaruju večinom od ukupno 9 članova.Na pominjem dasu trojica dbornika pokušala da srede deponije mesta Dušanovca prema principima Evropskih normi, jer je jedan od trojice članova mesne zajednice i član Alternativ kluba u Austriji, dabise nešto napravilo potrebno je razumevanje,i novčana zrestva. --- NERAZUMEVANJE JE NEPOZNAVANJE NEČEGA.
Pa zato predlažem pošto vidim da puno naših ljudi nisu obavešteni u zadovoljavajučoj potrebi, predložio bih da se upoznaju sa STATOM MESNE ZAJEDICE DUSANOVAC, I STATUTOM OPŠTINE NEGOTIN, u ovim statutima tačno stoji odakle mesna zajednica ostvaruje svoje prihode,pošto mesna zajednica ne ostvaruje nikakve prihode,teško se dobijaju sredstva od opštine Negotin, jer ovi 6 odbornika nemaju opšti inters sela,nego svoj lični, to se vidi po davanju prostorja na besplatno koriščenje, što je zakonom zabranjeno.
Sa mnogo posdrava

Gost
Poruke:

18.03.2009 10:31
#10 RE: Ne - Vladina organizacija Citat · Odgovor + Slika

U cemu je tu problem, daju prostorije na besplatno koriscenje. Njima ne treba prihod, finasirace to neko dobrovoljnim prilogom - SAMO SE PITAM DOKLE

 Skok  
www.DUSANOVAC.Net' web statistic
Xobor Xobor Forum Software
Einfach ein eigenes Forum erstellen
Datenschutz